Maryland Courts

District Court Judges Directory

Office of the Chief Judge
Chief Judge Ben C. Clyburn
Robert C. Murphy Courts of Appeal Building
361 Rowe Boulevard
Annapolis, MD 21401

 

*Administrative Judge

District 1 - Baltimore City
David Brian Aldouby Joan B. Gordon Catherine C. O'Malley
Joyce Maezeppa Baylor-Thompson James Green Flynn Marcus Owens
Nathan Braverman John R. Hargrove, Jr. Devy P. Russell
Charles A. Chiapparelli C. Yvonne Holt-Stone Gregory Sampson
Rachel E. Cogen Jamey H. Hueston Mark Franklin Scurti
L. Robert Cooper Miriam B. Hutchins Diana A.E. Smith
Melissa K. Copeland Nicole Pastore Klein Kathleen M. Sweeney
Martin Dominic Dorsey Jack I. Lesser Barbara B. Waxman*
Jennifer Etheridge George M. Lipman Halee F. Weinstein
Karen C. Friedman Timothy D. Murphy Kevin Michael Wilson
Askew W. Gatewood, Jr.    
District 2 - Dorchester, Somerset, Wicomico, & Worcester Counties
Daniel R. Mumford Gerald V. Purnell* L. Bruce Wade
Paula A. Price John P. Rue, II  
District 3 - Caroline, Cecil, Kent, Queen Anne's, & Talbot Counties
William H. Adkins, III Douglas H. Everngam John E. Nunn, III
Stephen J. Baker* Frank M. Kratovil, Jr. Bonnie G. Schneider
District 4 - Calvert, Charles, & St. Mary's Counties
Karen Christy Holt Chesser Robert B. Riddle* Kenneth A. Talley
W. Louis Hennessy Michelle R. Saunders Andrea R.S. Watkins
District 5 - Prince George's County
Tiffany H. Anderson Lisa Hall Johnson Erik H. Nyce
Robin D. Gill Bright Patrice E. Lewis Mark T. O'Brien
G. Richard Collins Thomas J. Love* Thurman H. Rhodes
Robert W. Heffron, Jr. Karen H. Mason Joseph L. Wright
  John P. Morrissey
District 6 - Montgomery County
Jeannie Eun Kyung Cho John C. Moffett William G. Simmons
Gary G. Everngam Eric John Nee Karla N. Smith
Barry A. Hamilton James B. Sarsfield Eugene Wolfe*
Patricia L. Mitchell Margaret Marie Schweitzer  
District 7 - Anne Arundel County
H. Richard Duden, III John P. McKenna* Thomas J. Pryal
Megan B. Johnson Danielle M. Mosley Eileen A. Reilly
Jonas D. Legum Thomas V. Miller, III Shaem C.P. Spencer
District 8 - Baltimore County
Sally C. Chester Leo Ryan, Jr. Philip N. Tirabassi
Barbara R. Jung Robert J. Steinberg Alexandra N. Williams*
Michael T. Pate Norman R. Stone, III Dorothy J. Wilson
Marsha Lynette Russell Kimberly M. Thomas Steven Donald Wyman
District 9 - Harford County
Victor K. Butanis Mimi R. Cooper Susan H. Hazlett*
District 10 - Carroll & Howard Counties
Pamila J. Brown Brian D. Green Mary C. Reese
JoAnn M. Ellinghaus-Jones* Sue-Ellen Hantman Ricardo Daniel Zwaig
District 11 - Frederick & Washington Counties
Janice R. Ambrose Oliver J. Cejka, Jr.* Mark D. Thomas
District 12 - Allegany & Garrett Counties
Leonard J. Elswert Edward A. Malloy, Jr.* H. Jack Price, Jr.